Jatrogenne uszkodzenie dróg żółciowych

Jatrogenia („pochodzący od lekarza”) – zachowania personelu medycznego: lekarza bądź lekarza weterynarii, ratowników medycznych, pielęgniarek, opiekunów medycznych czy salowych. Mogą one wywierać szkodliwy wpływ na stan psychiczny (jatropsychogenia) lub fizyczny (jatrosomatopatia) pacjenta. Zachowania takie wywołują u pacjenta zaburzenia lękowe, depresyjne itp. i powodują dodatkowe schorzenia czy dolegliwości wywołane przez sugestię lub nieprawidłowe leczenie.

Cholecystektomia jest operacją chirurgiczną polegającą na usunięciu woreczka żółciowego, najczęściej przy zaawansowanej kamicy pęcherzyka żółciowego i powikłaniach zapalnych dróg żółciowych. Cholecystektomia laparoskopowa to standardowy zabieg stosowany w leczeniu kamicy pęcherzyka żółciowego, ogólnie zwanego kamicą woreczka żółciowego. Metoda laparoskopowa jest mało inwazyjna, wykonuje się ją przy pomocy laparoskopu, dzięki któremu pacjent szybciej powraca do zdrowia, niesie za sobą mniejszy stres i ryzyko powikłań niż przy klasycznej metodzie, polegającej na chirurgicznym rozcięciu brzucha, czyli tak zwanej laparotomii (przyp. Medonet).

Podczas zabiegu wykonywanego wykonywanego metodą laparoskopową lekarz operujący powinien być bardzo ostrożny, gdyż w przypadku występujących anomalii struktur anatomicznych przewodu żółciowego wspólnego i pęcherzyka żółciowego może dojść do błędnej identyfikacji tych struktur i przecięcia nie pęcherzyka żółciowego, a właśnie przewodu żółciowego wspólnego. W takiej sytuacji lekarz powinien podjąć decyzję o przejściu na tzw. metodę klasyczną, która pozwala na lepszą ocenę zaistniałej u pacjenta sytuacji. Błędna decyzja o braku przejścia na metodę klasyczną może być podstawą do pociągnięcia lekarza do odpowiedzialności.

Ponadto, pacjent przed zabiegiem powinien być wyczerpująco poinformowany o możliwych powikłaniach po zabiegu, aby decyzja o poddaniu się operacji była w pełni świadoma. Pacjenci często podpisują takie zgody odczuwając znaczny ból, bezpośrednio przed zabiegiem, nie mając możliwości dokładnego zapoznania się z przekazanymi dokumentami. Brak udzielenia należytej i wyczerpującej informacji pacjentowi, stanowi naruszenie jego ustawowych praw, co również rodzi odpowiedzialność odszkodowawczą Szpitala.

Konsekwencje błędu medycznego skutkującego jatrogennym uszkodzeniem dróg żółciowych mogą być bardzo poważne. Bóle brzucha, wymioty, konieczność stosowania do końca życia specjalnej diety, oszpecenie ciała w przypadku dokonania operacji naprawczej. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy profesjonalnej Kancelarii celem wystosowania odpowiednich roszczeń do Szpitala, bądź do jego zakładu ubezpieczeń. Pozwoli to na uzyskanie wysokiego zadośćuczynienia, a nawet comiesięcznej renty, która pozwoli sfinansować dodatkowe koszty związane ze specjalną dietą czy zakupem leków.

Kontakt z Kancelarią

Skorzystaj z prostego i przejrzystego formularza kontaktowego, w celu przedstawienia swojej sprawy i umówienia dogodnego terminu spotkania.

Idź do góry